درمان سردرد در بزرگسالان

بررسی اجمالی سردرد

در بسیاری از افراد، سردرد را می توان با ترکیبی از داروها و درمان های مکمل به خوبی کنترل کرد. درمان زمانی بیشترین موفقیت را دارد که متناسب با نیازهای شما باشد.

درمان سردرد تنشی، سردرد مزمن روزانه، سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو و سردرد خوشه‌ای در اینجا مرور می‌شود. 

بحث در مورد سردرد در کودکان نیز در دسترس است. (به لینک زیر مراجعه کنید.)

انواع درمان سردرد

درمان سردرد بستگی به فراوانی، شدت و علائم سردرد شما دارد.

●درمان حاد به داروهایی اطلاق می‌شود که می‌توانید هنگام سردرد مصرف کنید تا بلافاصله درد را تسکین دهید. شما فقط در صورت داشتن سردرد شدید از این داروها استفاده می کنید.

●درمان پیشگیرانه به داروها یا سایر درمان هایی اطلاق می شود که به طور منظم (اغلب روزانه) برای جلوگیری از سردرد در آینده استفاده می کنید. شما بدون توجه به اینکه در آن زمان سردرد دارید یا خیر، طبق برنامه از این درمان ها استفاده می کنید.

درمان سردرد تنشی

سردردهای تنشی بسیار شایع هستند. آنها باعث فشار یا سفتی در دو طرف سر و گردن می شوند. افراد اغلب قبل از سردرد احساس استرس یا تنش می کنند. برخلاف میگرن، سردردهای تنشی معمولاً با علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ یا حساسیت به صدا یا نور همراه نیستند.

درمان حاد – سردردهای تنشی که کمتر از 15 بار در ماه اتفاق می‌افتند معمولاً می‌توانند با مسکن درمان شوند. سردردی که در 15 روز یا بیشتر در ماه رخ می دهد “مزمن” در نظر گرفته می شود. روش درمان برای این نوع سردرد متفاوت است.

مسکن‌ها – ابتدا یک مسکن برای درمان سردرد تنشی توصیه می‌شود. این داروها عبارتند از:

●داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن

●استامینوفن

●آسپرین

مسکن های خفیف درد نیز در ترکیب با کافئین موجود است که اثر دارو را افزایش می دهد. به عنوان مثال می توان به استامینوفن، آسپرین و کافئین اشاره کرد. اگر یک مسکن به تنهایی سردرد را تسکین ندهد، ممکن است این ترکیب توصیه شود.

مسکن ها را نباید زیاد استفاده کرد زیرا استفاده بیش از حد می تواند منجر به سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو یا سردرد مزمن روزانه شود. اگر سردرد شما به مسکن پاسخ می دهد، باید مصرف آن را با هر سردرد ادامه دهید. با این حال:

●به طور متوسط بیش از نه روز در ماه یا بیش از دو دوز در هر نوبت از مسکن ها استفاده نکنید.

●اگر یک مسکن سردرد شما را کنترل نمی کند، برای پیشنهادات دیگر با پزشک خود صحبت کنید.

افراد مبتلا به گاستریت (التهاب معده)، زخم، بیماری کلیوی و شرایط خونریزی نباید از محصولات حاوی آسپرین یا NSAID استفاده کنند.

داروهای ترکیبی حاوی بوتالبیتال و مخدر – ترکیبی از یک مخدر و یک مسکن در دسترس هستند، اما معمولاً توصیه نمی‌شوند زیرا این داروها می توانند باعث شکل‌گیری عادت شوند و ممکن است خطر سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو و سردردهای مزمن روزانه را افزایش دهند. با این حال، چنین داروهایی ممکن است در موقعیت‌های خاصی که مسکن‌های ساده بی‌اثر هستند یا نمی‌توان با خیال راحت از آنها استفاده کرد (مثلاً در سه ماهه سوم بارداری یا زخم‌های معده همراه، نارسایی شدید کلیه، یا نارسایی کبد) در نظر گرفته شود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی هنگام تجویز این داروها مراقب هستند تا خطر سوء استفاده یا اعتیاد را به حداقل برسانند.

درمان پیشگیرانه – درمان پیشگیرانه برای افراد مبتلا به سردردهای تنشی که مکرر یا طولانی مدت هستند یا تأثیر قابل توجهی بر توانایی فرد برای انجام فعالیت های عادی خود دارند، توصیه می شود.

داروهای ضد افسردگی به نام سه حلقه ای (TCAs) اغلب برای کمک به جلوگیری از سردردهای تنشی مکرر استفاده می شود. نمونه هایی از TCA ها عبارتند از آمی تریپتیلین (که بیشتر استفاده می شود)، نورتریپتیلین و پروتریپتیلین. دوز TCAهای مورد استفاده برای افراد مبتلا به سردرد معمولاً بسیار کمتر از دوز مورد استفاده برای درمان افسردگی است. اعتقاد بر این است که این داروها در صورت استفاده در دوزهای کم، درک درد را کاهش می دهند، اگرچه دقیقاً مشخص نیست که داروها چگونه کار می کنند.

زمانی که شروع به مصرف TCA می کنید احساس خستگی می کنید. این همیشه یک عارضه جانبی نامطلوب نیست زیرا در صورت مصرف TCA در عصر می تواند به بهبود خواب کمک کند. پزشک شما ممکن است مصرف آمی تریپتیلین یا نورتریپتیلین را دو ساعت قبل از خواب برای جلوگیری از گیجی صبحگاهی توصیه کند. اگر خواب آلودگی صبحگاهی رخ دهد، می توان دارو را حتی زودتر (در حوالی وقت شام) مصرف کرد. TCA ها معمولاً با دوزهای پایین شروع می شوند و به تدریج افزایش می یابند. اثر کامل آنها ممکن است هفته ها تا ماه ها دیده نشود.

داروهای دیگری مانند میرتازاپین، توپیرامات یا گاباپنتین نیز ممکن است برای کمک به جلوگیری از سردردهای تنشی مکرر استفاده شوند.

این داروها اغلب همراه با رفتار درمانی برای جلوگیری از سردردهای تنشی استفاده می شوند. هدف از رفتار درمانی شناسایی و تلاش برای اجتناب از رفتارهایی است که می تواند باعث سردرد شود. (به «تغییر سبک زندگی» در زیر مراجعه کنید.)

درمان سردرد مزمن روزانه

«سردرد مزمن روزانه» به سردردی گفته می شود که بیش از 15 روز در ماه و به مدت حداقل سه ماه وجود داشته باشد. این فقط یک نوع سردرد نیست، بلکه دسته ای است که انواع مختلفی را شامل می شود. اکثر افراد مبتلا به سردرد مزمن روزانه سردردهای میگرنی یا تنشی دارند.

مدیریت سردرد مزمن روزانه به نوع سردرد و اینکه آیا مصرف بیش از حد دارو عاملی است بستگی دارد.

●میگرن مزمن – درمان میگرن مزمن باید بر روی درمان پیشگیرانه تمرکز کند و در عین حال از محرک‌های میگرن پرهیز کند و استفاده از داروهای سردرد حاد را محدود کند تا از سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو جلوگیری شود. درمان های پیشگیرانه شامل داروها، رفتار درمانی، فیزیوتراپی و تغییرات سبک زندگی (به عنوان مثال، بهداشت خواب خوب، ورزش منظم و تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از محرک ها) است. مدیریت سردرد اغلب نیاز به استفاده همزمان از این درمان های مختلف دارد.

● سردرد تنشی مزمن – برای سردرد مزمن از نوع تنشی، درمان موثر شامل استفاده از داروهای پیشگیرانه روزانه (مثلاً داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای)، درمان های رفتاری، فیزیوتراپی و تغییر شیوه زندگی (مانند ورزش منظم و تغییرات رژیم غذایی) است. مانند میگرن مزمن، استفاده ترکیبی از این مداخلات اغلب بهترین است.

●سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو – این زمانی اتفاق می‌افتد که سردرد (از هر نوع) منجر به چرخه مصرف دارو برای درمان درد شود، سپس سردرد با از بین رفتن دارو عود می‌کند و سپس داروی بیشتری مصرف می‌کند.

رویکرد درمان سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو شامل درک چرخه ای است که در حال رخ دادن است، توقف مصرف بیش از حد دارو و همکاری با پزشک برای ایجاد یک برنامه درمانی مناسب و پیشگیری از سردرد. سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو حتی در صورت مصرف مکرر دارو برای دردهای مزمن در سایر قسمت های بدن نیز ممکن است رخ دهد. بدن ممکن است به داروهای مسکن وابسته شود و در نتیجه سردرد ایجاد شود. این به این دلیل اتفاق می افتد که بدن نمی تواند تشخیص دهد که چرا دارو مصرف می شود. اگر مکرر سردردهای میگرنی یا تنشی دارید، باید از مصرف داروهای مسکن روزانه برای انواع دیگر دردها (مانند کمردرد یا درد مفاصل) خودداری کنید. پزشک شما می تواند در مورد سایر گزینه های درمانی با شما صحبت کند.

درمان سردرد خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای شدید و ناتوان کننده ای هستند که به طور مکرر برای هفته ها تا ماه ها در یک زمان رخ می دهند و به دنبال آن دوره هایی بدون سردرد وجود دارد.

اکثر افرادی که از سردردهای خوشه ای رنج می برند به داروهای حاد و پیشگیرانه نیاز دارند.

درمان حاد – درمان حاد اغلب شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

●استنشاق 100 درصد اکسیژن از طریق ماسک صورت به مدت 20 دقیقه. درمان با اکسیژن اغلب ابتدا توصیه می شود زیرا عوارض جانبی کمی دارد.

●تریپتان ها داروهایی هستند که اغلب برای درمان میگرن استفاده می شوند. تریپتان ها (به خصوص تزریق سوماتریپتان) می توانند سردرد خوشه ای را، اغلب در عرض 20 تا 30 دقیقه متوقف کنند.

اگر نه اکسیژن و نه تریپتان ها مفید نیستند، گزینه های جایگزین عبارتند از لیدوکائین داخل بینی (مایع داخل بینی) و ارگوتامین (قرص حل شده در زیر زبان).

درمان انتقالی – در طول چرخه سردرد خوشه‌ای، اغلب از یک درمان انتقالی برای تسکین سردرد استفاده می‌شود، در حالی که درمان پیشگیرانه برای جلوگیری از بازگشت سردرد تنظیم می‌شود:

●داروی گلوکوکورتیکوئیدی (استروئیدی) پردنیزولون یک درمان انتقالی موثر است. به صورت قرص مصرف می شود. استفاده طولانی مدت از گلوکوکورتیکوئیدها به دلیل خطر عوارض جانبی توصیه نمی شود.

●اگر پردنیزولون در تسکین سردرد مؤثر نباشد یا منع مصرفی برای استفاده از استروئیدها وجود داشته باشد، برخی از ارائه دهندگان ممکن است بلوک عصبی را پیشنهاد کنند. این شامل تزریق داروی مسکن در اطراف اعصاب پشت سر برای کمک به سرکوب سردرد است.

درمان پیشگیرانه – درمان پیشگیرانه معمولاً در اسرع وقت شروع می شود و هر روز زمانی که دسته جدیدی از سردرد ایجاد می شود، مصرف می شود. برخی از افراد به ترکیبی از داروها نیاز دارند. داروهای پیشگیرانه ممکن است به تدریج پس از پایان خوشه این سردردها متوقف شوند، اما در صورت عود علائم می توان آنها را دوباره شروع کرد. بهترین داروهای استفاده شده عبارتند از:

●وراپامیل، نوعی دارویی به نام مسدود کننده کانال کلسیم، به صورت قرص عرضه می شود و عوارض جانبی کمی دارد. در صورت نیاز ممکن است دوز به آرامی افزایش یابد.

آنتی بادی های پپتید مرتبط با ژن کلسی تونین (CGRP) داروهایی هستند که هدف آنها جلوگیری از انتقال درد است. این داروها نیز عوارض جانبی کمی دارند.

درمان های تکمیلی برای سردرد

چندین روش درمانی را می توان همراه با درمان پزشکی در افراد مبتلا به سردرد استفاده کرد.

تغییرات سبک زندگی – برخی از تنظیمات ساده سبک زندگی می تواند به کاهش دفعات سردرد کمک کند. این شامل:

●ترک مصرف سیگار

●قطع مصرف الکل

●کاهش مصرف کافئین

●بر اساس برنامه منظم بخورید و بخوابید

● چند بار در هفته ورزش کنید

در حالی که هیچ کارآزمایی بالینی وجود ندارد که مزایای این اقدامات را ثابت کند، بسیاری از متخصصان سردرد آنها را برای بیماران خود مفید دانسته اند.

فیزیوتراپی – برخی از افراد مبتلا به سردردهای مکرر از مراجعه به فیزیوتراپیست  سود می برند. اگر به داروها پاسخ نمی دهید یا فقط به طور جزئی یا موقت به داروها پاسخ نمی دهید یا نمی توانید از داروها استفاده کنید (مثلاً اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید) ممکن است از این درمان استفاده شود.

طب سوزنی – طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن های فلزی و نازک به مو در پوست در نقاط خاصی از بدن است. درد کمی ایجاد می کند. گاهی اوقات تحریک الکتریکی روی سوزن طب سوزنی اعمال می شود. طب سوزنی برای بهبود سردردهای تنشی یا مزمن روزانه ثابت نشده است. با این حال، افرادی که نمی خواهند امتحان کنند یا نمی توانند درمان های دیگر را تحمل کنند، ممکن است از طب سوزنی استفاده کنند.

رفتاردرمانی – سردرد می‌تواند توسط استرس، اضطراب، افسردگی و سایر عوامل روان‌شناختی تحریک یا تشدید شود. علاوه بر این، زندگی با سردرد می‌تواند باعث مشکلاتی در روابط، در محل کار یا مدرسه و زندگی روزمره شود.

رفتار درمانی با کمک به شما برای مقابله با استرس، عصبانیت یا ناامیدی که می تواند با سردرد مکرر یا مزمن همراه باشد، کار می کند. انواع مختلفی از رفتار درمانی وجود دارد:

●روان درمانی شامل ملاقات با روانشناس، روانپزشک، مددکار اجتماعی یا سایر ارائه دهندگان سلامت روان واجد شرایط برای بحث در مورد پاسخ های عاطفی به زندگی با درد مزمن، موفقیت ها یا شکست های درمانی و/یا روابط شخصی است.

●روان درمانی گروهی به شما امکان می دهد تجارب خود را با سردرد مقایسه کنید، بر تمایل به کناره گیری و منزوی شدن در درد خود غلبه کنید و از تلاش های دیگران با مدیریت درد حمایت کنید.

●تکنیک‌های آرام‌سازی می‌توانند تنش عضلانی را تسکین دهند و ممکن است شامل مدیتیشن، آرام‌سازی پیشرونده عضلانی، خود هیپنوتیزمی، و بیوفیدبک (تکنیکی که به شما می‌آموزد تا برخی از عملکردهای بدن را کنترل کنید) باشد. بیوفیدبک ممکن است به ویژه برای افرادی که سردردهای مزمن از نوع تنشی دارند مفید باشد.

●تمرینات مهارت‌سازی گروهی به شما کمک می‌کند تا در مورد زندگی با درد، از جمله راه‌های بهبود روابط و تقویت قدرت، راه‌های اجتناب از تفکر منفی، و یادگیری مقابله با شعله‌های درد بیاموزید.

داروهای گیاهی و هومیوپاتی – چندین داروی گیاهی و “همیوپاتی” برای تسکین یا پیشگیری از سردرد، از جمله میگرن، تبلیغ می‌شوند. اینکه آیا و چگونه این درمان ها کار می کنند اغلب نامشخص است. بیماران باید با دقت و با نظارت یک ارائه دهنده پزشکی واجد شرایط به استفاده از آنها بپردازند.

از کجا می توان اطلاعات بیشتر به دست آورد

پزشک شما بهترین منبع اطلاعات برای سوالات و نگرانی های مرتبط با مشکل پزشکی شماست. از سایت های اینترنتی نیز می توان اطلاعات پزشکی را به دست آورد. اما توجه فرمایید که با این که بسیاری از بیماری ها تظاهرات مشابهی دارند اما علت و درمان هایی متفاوتی را نیازمندند، لذا همیشه مشورت با پزشک و کادر درمان برای شما مفید خواهد بود.

دکتر رشیدی وب‌سایت

نظرات بسته شده است.