اکوی قلب (اکوکاردیوگرافی)

اکوکاردیوگرام چیست؟

اکوکاردیوگرام که «اکو» یا «اکوی قلب» نیز نامیده می‌شود، یک روش تصویربرداری است که تصاویری از قلب شما هنگام تپش ایجاد می‌کند. در طول اکو، پزشک از یک وسیله ضخیم به نام «مبدل» یا «کاوشگر» یا «پروب» برای ارسال امواج صوتی به قلب استفاده می‌کند. امواج صوتی تصاویری را ایجاد می‌کنند که اندازه حفره‌های قلب، میزان پمپاژ قلب و عملکرد دریچه‌های قلب را نشان می‌دهند.

اکو را می توان به دو روش اصلی انجام داد:

● پزشک می توانند مبدل را در قسمت بیرونی قفسه سینه شما قرار دهند. به این «اکوی از طریق قفسه سینه» یا «TTE» می گویند.

●پزشک می تواند لوله ای را با مبدل در انتهای گلو و داخل مری قرار دهد. به این «اکوی از طریق مری» یا «TEE» می گویند.

گاهی اوقات، پزشکان آزمایشی به نام “تست استرس” را همراه با TTE انجام می دهند. یک تست استرس اندازه گیری می کند که قلب وقتی خیلی سریع پمپ می کند چقدر خوب کار می کند. وقتی قلب سریع پمپاژ می کند، به خون بیشتری نیاز دارد. تست استرس نشان می دهد که آیا قلب در این زمان ها خون کافی دریافت می کند یا خیر. هنگامی که تست استرس با اکو انجام می شود، به آن “اکوی استرس” می گویند.

چرا ممکن است پزشک من اکو تجویز کند؟

پزشک شما ممکن است اکو را برای موارد زیر تجویز کند:

●به دنبال مشکل در قلب یا در رگ های خونی اطراف قلب باشد

●یک مشکل یا بیماری از قبل تشخیص داده شده قلبی را بررسی کند

●تلاش کند علت علائم، مانند تنگی نفس، تورم پا، یا ضربان قلب نامنظم را پیدا کند.

●بعد از حمله قلبی یا جراحی قلب، وضعیت قلب را چک کند

● بررسی کند که داروهای قلب شما چقدر خوب کار می کنند

پزشک ممکن است یک اکو استرس را برای موارد زیر تجویز کند:

●مشکلات قلبی را که بدتر می شوند یا فقط زمانی که قلب سریع پمپاژ می کند قابل مشاهده هستند، بررسی کند

●ببیند آیا بعد از حمله قلبی می توانید با خیال راحت ورزش کنید یا خیر

چگونه برای اکو آماده شوم؟

بستگی به نحوه انجام اکو دارد.

●برای اکو از روی قفسه سینه (TTE) نیازی به انجام کار خاصی برای آماده شدن ندارید

●برای اکو از مری (TEE)، پزشک ممکن است از شما بخواهد که حداقل 6 ساعت قبل از اکو، چیزی (غیر از مایعات شفاف) نخورید یا ننوشید و حداقل 3 ساعت قبل از آن مایعات شفاف را قطع کنید.

●برای اکو استرس، احتمالاً پزشک از شما می خواهد که از 3 ساعت قبل غذا نخورید، ننوشید یا سیگار نکشید. همچنین ممکن است برخی از داروهای قلب شما را تغییر دهند یا در صورت مصرف، قطع کنند.

در حین اکو چه اتفاقی می افتد؟

قبل از شروع اکو، پزشک، پرستار یا تکنسین چند برچسب روی قفسه سینه شما می‌گذارند تا ضربان قلب شما را کنترل کنند.

برای اکوی قفسه سینه (TTE)، شما به پشت یا پهلوی چپ خود دراز می کشید. پزشک مقدار کمی ژل را روی قفسه سینه شما قرار می دهد. سپس مبدل را روی سینه شما فشار می دهد و آن را به اطراف حرکت می دهد. ممکن است از شما بخواهند که نفس خود را حبس کنید یا در طول آزمایش وضعیت خود را تغییر دهید. تصاویر قلب شما روی صفحه کامپیوتر ظاهر می شود.

توسط Kjetil Lenes – اثر شخصی، CC BY-SA 3.0، https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3705964

 

اگر اکوی استرس دارید، پزشک اکو را در حالی که در حال استراحت هستید انجام می دهد. سپس به قلب شما “استرس” می دهد و ضربان قلب شما را با یکی از موارد زیر افزایش می دهد:

●روی تردمیل بدوید یا راه بروید

● روی یک دوچرخه ثابت (دوچرخه ای که حرکت نمی کند، به جز پدال ها) پدال می زنید.

●به شما دارو می دهد تا قلبتان تندتر تلمبه کند – افرادی که نمی توانند بدوند یا راه بروند می توانند به جای ورزش دارو دریافت کنند.

بلافاصله بعد از اینها، در حالی که قلب شما هنوز به سرعت پمپاژ می کند، یک اکو دیگر انجام می دهد.

برای اکوی مری (TEE)، یک سوزن وریدی (IV) در بازو یا دست شما قرار می دهند. پزشک داروهایی را از طریق وریدی به شما می دهد تا احساس آرامش کنید و از فرایند اذیت نشوید. ممکن است به شما اسپری دهان دهند تا گلوی شما بی حس شود. سپس یک لوله نازک با یک مبدل در انتهای گلو و داخل مری قرار می دهند. پزشک مبدل را به مکان های خاصی در مری و معده منتقل می کنند تا از قلب عکس بگیرد.

قبل از TTE، TEE یا اکو استرس، پزشک ممکن است یک IV (سوزن) را در بازو یا دست شما بگذارد تا بتواند چیزی به نام “کنتراست” را تزریق کند. این می تواند تصاویر قلب را بهبود بخشد.

عوارض اکو چیست؟

بستگی به نوع اکو دارد.

● اکو از روی قفسه سینه (TTE) برای اکثر مردم هیچ جنبه منفی ندارد. برخی افراد فشار مبدل بر روی قفسه سینه را ناراحت کننده می دانند.

● اکو از طریق مری (TEE) می تواند باعث گلودرد یا آسیب گلو شود. داروهایی که برای کمک به آرامش شما استفاده می شوند می توانند شما را بیحال کنند. بعد از اکوی مری به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند.

اکوی استرس نیز می تواند جنبه های منفی داشته باشد. اما آنها عمدتا توسط تست استرس ایجاد می شوند و نه توسط اکو. هنگامی که افراد ورزش می کنند و قلب آنها خیلی سریع پمپاژ می کند، ممکن است علائمی داشته باشند که عبارتند از:

●تپش قلب غیر طبیعی

●مشکل تنفسی

●احساس سرگیجه یا غش

●درد قفسه سینه

کنتراست که گاهی برای اکو استفاده می شود برای اکثر مردم هیچ نقطه ضعفی ندارد. اما در موارد نادر، می تواند واکنش جدی ایجاد کند. افرادی که به ماده حاجب یا چیزی به نام پلی اتیلن گلیکول (PEG) حساسیت دارند، نباید این نوع اکو را دریافت کنند.

دکتر رشیدی وب‌سایت

نظرات بسته شده است.